19 Kasım 2007 Pazartesi

Pembe cüzdan...

"24.10.2007 tarihinde, saat 9.27 de sezeryan ile bir kız çocuğu doğurtuldu" bilgisinin yanında doğuran kişi olarak benim ve raporu isteyen kişi olarak kocanın isminin yazılı olduğu doğum raporumu aldıktan sonra SSK işhanının 5. katında bulunan nüfus idaresinin yolunu tuttum, evlilik cüzdanım ve kimliğimi de yanıma alarak. En son 5 yıl kadar önce cüzdanımı kaybettiğimde geldiğim nüfus idaresine çıkan asansörün milletimizin asansör kullanma yol ve yordamlarını bilmemesinden kaynaklı yavaşlığı (bu millet, beklerken, asansör çağırma düğmesine sürekli basar, asansör hem yukarı çıkarken hem aşağı inerken aynı katta sürekli durur vs vs) ve önündeki 20 kişilik sıra hiç değişmemiş, hala aynı. Bir süre bekledikten sonra binebildiğim asansörde tıklım tıkış zemin kata iki defa inişimiz ve her ikisinde de zemin katta binen olmaması, bu milletin asansör kullanma yetisini ortaya koymakta ya, neyse konu asansör değil :) Nüfus idaresi her zamanki gibi kalabalık, kaaç sene önce de kalabalıktı, ay bu kadar insan her gün her gün ne yapıyor nüfus idaresinde anlamış değilim. Ama her resmi işlemde nufüs kaydı bilmemnesi istendiğine göre bu milletin buralarda sıralanması da normal sanki. Neyse, benim işim başka burada. Numara alınan makinaya doğru gittim, ve "doğum" yazan düğmeye basıp numara aldım ki, makinanın yanında duran görevli "doğum numarası aldınız bayan" diye uyarıda bulundu, ben de yüzümde kocaaaamaan bir sırıtış ile gevrek gevrek ve gayet de uzatarak "eveeeeeet" dedim. Şimdi bu görevli erkek kişi bana neden böyle bir uyarıda bulundu, bende çocuk doğuracak kız tipi mi yok, yoksa ve tercihen anne olmak için çok mu genç görünüyorum??? Genç görünüyorum di mi, evet evet, öyle olmalı. Neyse, 541 no.lu sıra numaramı alıp heyecan içinde başladım beklemeye. Bu gibi durumlarda (sınav başvuru, yurt giriş, ders alma formlarını doldururken de) "amanın bilgileri ve belgeleri yanlış vermeyeyim" paniği yaşamakta, annelerimizden babalarımızdan duyduğumuz "aslında benim doğum tarihim şu ama memur yanlış yazmış, deden yanlış söylemiş" gibi gerçek yaşam hikayelerinden birini de tecrübe etmek istemediğimden kelli doğum tarihini içimden tekrarlamaktayım. Şükür sıram çabuk geldi, 16 numaralı bankodan çağrılınca koşturaraktan gittim memura, sonra bir bey uyarınca farkettim ki belgelerimi sıkı sıkı tutarak koşarken elimdeki atkımın bir ucuyla da yerleri süpürerek gelmiş, yolun ortasında boylu boyunca bırakmışım cart portakal renkli, fırfırlı atkımı. Ay bi de anne olucam yahuuu...atkıyla yerleri süpüren anne...

Doğum raporunu uzattım memura, tıkır mıkır bir işlemler yapıp önündeki ekranda, bana geri verdi raporu ve arkasına bebeğin adı, soyadı, doğum tarihi, dinine ilişkin bilgileri yazmamı istedi. Yazdım, yazdıklarımı da kırk kere kontrol ettikten sonra geri verdim. Benim nüfus cüzdanım da gerekiyormuş onu da verdim. Tıkır mıkır işlemlerden sonra memur "şimdi sesli söyleyeceğim bilgileri iyi dinleyin ve onaylayın, işlemi onayladıktan sonra değiştiremiyorum, ancak mahkeme kararıyla değiştirebilirsiniz" demez miiii, amaneeey, sen bunu bana demeyecektin memure hanım, ben ki altı üstü iki evrağı buraya kadar kırk kere kontrol edip getirmiş bir insanım, bir de mahkeme kararı falan diyorsun, sonrasında" aa bebeğinizle adım aynı" cümlesiyle aramızda kurulmuş olan güzel iletişim benim size bu bilgileri 2 kere okutmamla, hatta arada bir iki bilgiyi duyamadığım için ekstra tekrarlatmamla bozuldu ya neyse. Bilgileri teyit için okurken farkettim ki bizim kızın doğum yerine memur "Altındağ" diyor, hemen aynı panikle atladım ben tabii, "ayyy Altındağ neresi, Altındağ değil Ankara Ankara" diye. Meğer artık nüfus cüzdanlarına ilçe adı yazılıyormuş, Hacettepe de Altındağ ilçesine bağlı olduğundan bizim kız Altındağlı oldu. Bebeğimizin kaydını evlilik cüzdanımıza da yaptırdıktan ve bir nüfus idaresi macerasının ardından, pembe nüfus cüzdanımızı aldım kendi nüfus cüzdanımın yamacına koydum hep korusun gözetsin diye... Hayırlı uğurlu olsun kızımıza, nice üniversite kayıtlarında, savcılıktan nice temiz kağıdı alımlarında, nice pasaport başvurularında, ve daha aklıma gelmeyen nice işlemde kullanmak nasip olsun inşallaaaah.... Amin...

6 yorum:

bilge dedi ki...

universiteye girisi, ise baslamayi, yurtdisina cikisi falan hayal edip de 'nikah basvurusunu' "aklima gelmeyen nice sey"den sayan bir annesin anilcim.. biz hakkaten baska bi kusagiz di mi:) guzel olacak guzel..
bu arada o ayili tulumlu fotoya bayildim! ne guzel tulum o oyle!!:))

elegimsagma dedi ki...

anılcım, resmi olarak da Deniz aramıza katıldı yani:) haydin hayırlı olsun! ayrıca yazıyı okurken, cart portakal rengi atkılı, kaygılı ve kırmızı deil mor saçlı bir çıtır annenin devlet dairesindeki hallerini düşündüm de koptum tabe:) ha bir de, bi yanlışlık olursa, bu işler asliye hukuk mahkemelerinde rahatlıkla halledilebilir, dont wöri bi hepi diyorum;)

Ümit Kurt dedi ki...

Hemen dikkatimi 541 çekince, "Bu banka sıra fişini niye buraya koymuş acaba Anıl?" diyordum kendi kendime :)))

Ancak bu kadar heyecan katılabilir böylesi bir evrak işine:

"şimdi sesli söyleyeceğim bilgileri iyi dinleyin ve onaylayın, işlemi onayladıktan sonra değiştiremiyorum, ancak mahkeme kararıyla değiştirebilirsiniz"

Ben de panik olurum böylesi sözler karşısında sanırım :D

Hayırlı uğurlu olsun pembe nüfus cüzdanı güzeller güzeli Deniz'e ;)

Sevinç dedi ki...

Amin:)
Deniz bebek ne kadar şanslı, hayat dolu ve kendisini böyle seven bir annesi var.
Hiç aklıma gelmezdi böyle bir bürokratik işlemin böyle heyecanlı yaşanması, anlatılması...

anl dedi ki...

bilgecim ayılı tulumla çok komik oluyor bizimkisi gelince gösteririz bilahere :)
rabiacım valla içime su serptin mahkeme konusuna açıklık getirip ama memur hepsini doğru yazmış :)
ümitcim çok saol, bu panik durumunu hayattan çıkartmak lazım aslında ama bu yaştan sonra zor sanki :)
sevinçcim eylemlerim devam edecek daha sağlık karnesi çıkartacağız :)

sidika SAKA dedi ki...

Anılcım yazını okurken ben de evlenerek değiştirdiğim soyadımın resmi kayıtlara geçmesi için aynı yere gitmem gerektiğini hatırladım. Oraya giderken yazının hatırlayıp, asansörde şapşal bir gülümsemeyle dikileceğim sanırım. ayıcıklı tulumunuzu giyin bize de gelin ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...