18 Ekim 2006 Çarşamba

Yamaç Paraşütü

YAMAÇ PARAŞÜTÜ İLE İLGİLİ ÇOK GENEL BİLGİLER
1940’lı yıllarda, Wright kardeşler başarılı ilk uçuşlarının yanında, birkaç parça perde kumaşından yaptıkları bir tür uçurtmayla yeni bir havacılık olayına öncülük etmişlerdir.1961’den sonra kendi şişebilen ve süzülerek uçan paraşüt düşünülmeye başlandı. Bununla beraber 1970’lere kadar yamaçtan düzenli olarak koşarak kalkış yapılmadı.İlk yamaç paraşütleri, uçaktan yapılan serbest atlayış paraşütlerinin açılışı sırasındaki basınca dayanıklılığına göre dizayn edildi. Daha sonra buna gerek olmadığı görüldü ve kubbeler hava geçirmez kumaştan üretilmeye başlandı. 1980’lerden başlarından itibaren kumaşı, aerodinamiği ve iskeleti sürekli gelişen sporun, kitlelerin yapabileceği kadar düzenli hale gelmesi 1986’yı buldu.Bugün yamaç paraşütü en ucuz ve hafif hava aracı ve doğayla iç içe olmasından dolayı tutulup sevilmiştir ve dünya sanayi ürünü konumuna gelmiştir.

ŞİMDİ DE YAMAÇ PARAŞÜTÜ İLE İLGİLİ ÇOK ÖZEL HABERLER:

Sevgili kardeşim Emir, Dehavk (Dokuz Eylül Üniversitesi Havacılık Topluluğu) na katılarak sülalemizde bir ilki gerçekleştirmiştir. İlk paraşüt yer eğitimini de 16.Ekim.2006 tarihinde bol rüzgarlı bir tepede almış bulunup, paraşütünü nasıl takacağını öğrenmiş, ilk defa, yerdeyken rüzgarın da yardımıyla tek seferde paraşütünü havalandırmayı başararak ailemizi gururlandırmıştır.

Ölüdeniz'de sahilde yatıp gökyüzünde yüzen paraşütleri seyretmek. Çok güzel ve albenili görünürler, oldukça özendiricidirler. Hayranlıkla bakarsınız. Ben her seferinde hayranlıkla ve daha çok da kıskançlıkla bakarım kendilerine; rüzgarla dans ederler, korkusuz ve özgür görünürler. Bu bir cesaret işi diyorum ve kardeşimi bu cesaretinden dolayı tebrik ediyor ve destekliyorum...

Fotograf ve videolarını bizimle paylaşarak ablalarını abilerini gaza getirmesini rica ediyorum :)

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...