30 Kasım 2006 Perşembe

Charlie Kaufman'ı Seviyorum

Herşey "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" ile başladı, önce DVD lerin arasında gezinirken ismiyle dikkat çekti, sesli olarak kendi kendinize tekrarladığınızda şiir gibi...Neyse, seyredildi, sonra tekrar seyredildi, internette aramalar yapıldı, bu filmi kim çektiyse diğer filmleri de izlenile dendi. Daha sonra görüldü ki kim çektiyseden öte kim yazdıysa seyredilmeliydi. "Being John Malkovich" seyredildi ardından, Kaufman tadı fazlasıyla alındı, "Adaptation" seyredildi, sonra "Human Nature" derken, biraz önce "Confessions of a Dangerous Mind" ile tüm Kaufman filmleri seyri tamamlanmış oldu. Artık Charlie Kaufman hakkında yazmaya ve konuşmaya hakkım var...:)

Bir sinema filmi en çok yönetmeninin izlerini taşır sanıyorum. Kaufman bir senaryo yazarı. Yazdıklarını çok iyi anlayan yönetmenlerle çalıştığı kesin, çünkü yönetmen değişse de Kaufman tadı değişmiyor. Zaman ve mekandan bağımsız, uzuuun upuzuuun diyaloglarla dolu, başta karmaşık bittiğinde çok sade ve açık... Kaufman seyircisini üzmüyor hiçbir zaman, fakat öyle bir hüzünlendiriyor ki yüzünüzde bir tebessümle kalıyorsunuz; problemler yaratıp çözüm üreterek kafamıza kakmıyor rahatsızlıklarını, söylemek istediği sözleri , düşünmemizi istediği konuları var sadece.Herbirini çok sevdiğim Kaufman filmlerinden aklımıza kazınan repliklerden de birer tane eklemek istedim. Hepsini kopyalasam bu blog isyan eder....


Being John Malkovich

"You don't know how lucky you are being a monkey. Because consciousness is a terrible curse. I think. I feel. I suffer. And all I ask in return is the opportunity to do my work. And they won't allow it... because I raise issues"

Human Nature

"What is love anyway? From my new vantage point, I realize that love is nothing more than a messy conglomeration of need, desperation, fear of death and insecurity about penis size. "

Adaptation

"Do I have an original thought in my head? My bald head. Maybe if I were happier my hair wouldn't be falling out. Life is short. I need to make the most of it. Today is the first day of the rest of my life. I'm a walking cliché. I really need to go to the doctor and have my leg checked. There's something wrong. A bump. The dentist called again. I'm way overdue. If I stop putting things off I would be happier. All I do is sit on my fat ass. If my ass wasn't fat I would be happier. I wouldn't have to wear these shirts with the tails out all the time. Like that's fooling anyone. Fat ass. I should start jogging again. Five miles a day. Really do it this time. Maybe rock climbing. I need to turn my life around. What do I need to do? I need to fall in love. I need to have a girlfriend. I need to read more and prove myself. What if I learned Russian or something, or took up an instrument. I could speak Chinese. I'd be the screenwriter who speaks Chinese and plays the oboe. That would be cool. I should get my hair cut short. Stop trying to fool myself and everyone else into thinking I have a full head of hair. How pathetic is that. Just be real. Confident. Isn't that what women are attracted to? Men don't have to be attractive. But that's not true. Especially these days. Almost as much pressure on men as there is on women these days. Why should I be made to feel I have to apologize for my existence? Maybe it's my brain chemistry. Maybe that's what's wrong with me. Bad chemistry. All my problems and anxiety can be reduced to a chemical imbalance or some kind of misfiring synapses. I need to get help for that. But I'll still be ugly though. Nothing's going to change that."

Confessions of a Dangerous Mind

"When you are young, your potential is infinite. You might do anything, really. You might be Einstein. You might be DiMaggio. Then you get to an age where what you might be gives way to what you have been. You weren’t Einstein. You weren’t anything. That’s a bad moment.”


Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Clementine: What took you so long?
Joel: I just walked in.
Clementine:Do you miss me?
Joel: Oddly enough, I do!
Clementine:You said "I do" - I guess that means we're married!
Joel: I guess so!

1 yorum:

sidika SAKA dedi ki...

Peşinden gelicem anılcım, filmlerine el koyucam. Ne güzel olurdu değil mi şöyle bir kanepede otursak,ayaklarımızı uzatsak izlesek. Ben mısırları patlatır; çayları koyardım ziyanı yok. Ancak, değil bir yere misafirliğe gitmek odamda film seyrederek ikamet etmek bile kısmet olmuyor. Bir sürü izlemek sitediğim film de vizyonda birikti. Hay allah diyorum. Bu benim çektiğim film kaç mm lik bilmiyorum da hızına pek yetişemyorum!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...